Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fotografija>Holografija

Holografija

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Holografijos principas. Skaitmeninė holografija. Holografijos technologijos. Holografinės fotoplokštelės. Lazeriai. Cheminiai sprendimai. Hologramos ryškinimo procesas. Holografijos taikymai. Vaizduojamoji holografija. Greitai vykstančių procesų tyrimas. Holografinė interferometrija.

Ištrauka

Holografija (iš graikų kalbos tai reiškia "pilnas užrašymas") vadinamas šviesos bangų struktūros užrašymo ir atgaminimo metodas, grindžiamas koherentinių šviesos pluoštelių difrakcija ir interferencija. Kaip ir fotografijoje, ji užtikrina stebimųjų objektų atvaizdų užrašymą, saugojimą ir atgaminimą. Tačiau įprastoji fotografija pateikia tik plokščią tūrinio objekto atvaizdą, kuris matomas tik iš tam tikros vietos. Apžiūrint fotonuotrauką negalima pažiūrėti už daiktų, esančių priekiniame plane. Holografija užregistruoja ir atgamina ne dvimatį apšviestos skirstinį nuotraukos plokštumoje, o objekto išsklaidytas šviesos bangas su visomis jų charakteristikomis – sklidimo linkme, amplitude, faze, bangos ilgiu, poliarizacija. Atgamintos holograma šviesos bangos sukuria pilnutinę realiai stebimo daikto iliuziją. Matomas erdvinis daikto atvaizdas. Artimi ir tolimi daiktai matomi vienodai ryškiai. Keičiant stebėjimo vietą, galima matyti įvairias detales.
Hologramoje registruojama ne optinis objekto atvaizdas, bet interferencinis vaizdas, susidaręs persidengus objektu išsklaidytajai šviesos bangai su jai koherentine atramine banga. Šis interferencinis vaizdas fiksuoja informaciją apie daikto bangos amplitudės ir fazės skirstinį. Hologramos apšvietimas atgaminančiąja banga, kuri identiška atraminei registravimo metu, sukuria difrakcines bangas, viena iš kurių yra daugiau ar mažiau tiksli daikto išsklaidytos bangos kopija. Patekusi į stebėtojo akį, ši banga iššaukia tokius pat pojūčius, kaip ir žiūrint į daiktą tiesiogiai.
Holografijos metodas buvo pasiūlytas 1948 metais vengrų fiziko D. Gaboro (D. Gabor). Už šį metodą jam 1971 metais suteikta fizikos Nobelio premija. Nors holografija išrasta dešimtmečiu anksčiau nei lazeris (žr. 7.5 skyrių), jos raida dėl griežtų reikmių laikiniam ir erdviniam šviesos koherentiškumui buvo glaudžiai susijęs su lazerių plėtojimu.


Holografijos principas

Banga, atsispindėjusi nuo daikto, neša savyje informaciją apie jį tam tikru šviesos svyravimų amplitudžių ir fazių pasiskirstymu. Paprastoje fotografijoje fotoplokštelės pajuodavimai atitinka intensyvumo pasiskirstymą šviesos pluošte, atsispindėjusių bangų fazės nėra registruojamos. Todėl tūrinio objekto vaizdas gaunamas plokščias. Holografija leidžia užregistruoti visą objekto išsklaidytos bangos nešamą informaciją. Holografinių vaizdų gavimo procesą sudaro du etapai: hologramos užrašymas ir jos atkūrimas. Holograma paprastai užrašoma lazerio spinduliuote, išsiskiriančia pakankamai aukštu erdviniu ir laikiniu koherentiškumu. Lazerio šviesos pluoštelis dalijamas plokštele į dvi dalis. Vienas iš jų (objektinis, daiktinis) veidrodžiu ir lęšiu nukreipiamas į objektą. Kitas (referentinis, atraminis) pluoštelis kartu su nuo objekto atsispindėjusiu pluošteliu krinta į fotoplokštelę ir ten vyksta šių dviejų pluoštelių interferencija. Interferencinis vaizdas registruojamas plokštelės fotoemulsijoje, kuri po to ryškinama ir džiovinama. Gauta fotografija ir vadinama holograma. Difrakcinis vaizdas hologramoje neturi nė mažiausio išorinio panašumo į objektą. Tačiau difrakcinių dėmių išsidėstymas, forma ir intensyvumas koduota forma turi visą informaciją apie objekto išklaidytos bangos amplitudes ir fazes. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-11-15
DalykasFotografijos konspektas
KategorijaFotografija
TipasKonspektai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis433.44 KB
AutoriusSana
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA. Poletajeva
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
FakultetasDizaino fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Holografija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 1 Klasė/kursas
  • A. Poletajeva
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą