Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Fotografija>Objektyvų raida

Objektyvų raida

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Objektyvų raida. Senieji objektyvai. Šiuolaikiniai objektyvai.

Ištrauka

Lengva buvo su camera obscura: nereikėjo fokusuoti, nereikėjo galvoti apie ryškumo zoną, nori pakeisti matymo kampą – tiesiog pakeiti atstumą tarp angos ir plokštumos, kurioje susidaro atvaizdas ir jokių rūpesčių.
Bet fotografams nuolat trūksta šviesos, ir jie nusprendė padidinti angą, o tam, kad neprarastų ryškumo įdėjo ten lęšį va čia ir prasidėjo: sferinės bei chromatinės aberacijos, distorsija.
Trumpai tariant pradėjo nuo vieno lęšio, tačiau negalėjo sustoti ir lęšių kiekis ėmė didėti nepaprastu greičiu
Pagrindinis objektyvą charakterizuojantis dydis, leidžiantis nustatyti vienokį arba kitokį fotografinės medžiagos apšviestumą yra objektyvo šviesumas. Kuo trumpesnis objektyvo židinio nuotolis tuo objektyvas yra šviesesnis. Šis sąryšis išreiškiamas didžiausios santykinės angos parametru, kuris parodo kiek kartų angos skersmuo mažesnis už objektyvo židinio nuotolį.
Bandymai padidinti objektyvo šviesumą tuo pačiu nepabloginant atvaizdo kokybės prasidėjo 1812 metais kai Vollastonas pritaikė glaudžiamąjį iš vienos pusės įgaubtą lęšį (meniksą) cameroje obscuroje.
Jis gavo daug ryškesnį vaizdą, bet ne ypač aiškų ir tikslų pagal geometrinius dydžius, nors ir geresnį nei su įprastu glaudžiamuoju lęšiu.
Atvaizdo defektai sąlygojami optinės sistemos trūkumų bendrai vadinami aberacijomis.
Prie šių trūkumų priskiriama sferinė aberacija, chromatinė aberacija, distorsija, astigmatizmas.
Sferinė aberacija atsiranda todėl, kad spinduliai krentantys į objektyvą centre lūžta mažiau nei iš kraštų dėl to daikto atvaizdas susidaro ne viename, o keliuose taškuose.
Suteikus objektyvui sferinę formą galima išvengti sferinės aberacijos. Kita vertus tokių objektyvų gamyba ėmė vystytis tik paskutiniaisiais metais. Freilio sferinių ir plokščiųjų lęšių kombinacijų naudojimas siekiant išvengti sferinės aberacijos nebuvo imtas plačiai taikyti fotografijoje.
Sferinei aberacijai įtakojant objektyvų gamybos technologiją prie glaudžiamojo lęšio buvo pridėtas sklaidomasis lęšis.
Chromatinė aberacija sąlygojama šviesos dispersijos, kuri atsiranda šviesai pereinant per lęšį, šis defektas atsiranda dėl to, kad spinduliai turintys skirtingą bangos ilgį lūžta kitokiu kampu.
Chromatinė aberacija žymiai sumažinama sudarius optinę sistemą iš glaudžiamojo lęšio, pagaminto iš optinio stiklo krono ir silpno sklaidomojo lęšio pagaminto iš flinto stiklo. Toks lęšis vadinamas achromatiniu arba panoraminiu. Objektyvai, kuriuose pašalinta chromatinė aberacija dvejoms pagrindinėms spektro zonoms vadinami achromatiniais, o objektyvai kuriuose pašalinta chromatinė aberacija trims spalvoms apochromatiniais.
1840 metais Ševalje panaudojo achromatą pirmosiuose fotoaparatuose. Šis objektyvas buvo sudarytas iš dviejų lęšių turinčių skirtingą dispersija, suklijuotų tarpusavyje.
Distorsija tai tiesių linijų iškraipymas, atsiranda dėl tokių pat priežasčių kaip ir sferinė aberacija. Distorsijos tipui įtakos turi diafragma, kurį yra priešais lęšį. Ši aberacijos rūšis pašalinta simetriškuose objektyvuose, sudarytuose iš dviejų vienodų komponentų, tarp kurių yra diafragma. Objektyvas sudarytas iš dviejų meniksų vadinamas persikopu.
Taigi tam, kad būtų pašalintos sfetinė ir chromatinė aberacijos atskirai pakako divejų lęšių. Sujungęs du achromatinius lęšius 1866 metais Anglijoje Dalmejeras sukūrė objektyvą pavadintą "Rektilinear", o Vokietijoje buvo pradėti gaminti objektyvai "Aplanat", kurių kūrėjas buvo Steinchelis. Vieną geresnių simetriškų objektyvų sukūrė Rudolfas 1896 metais "Ceiss Planar". Šis objektyvas buvo sukurtas su didžiausia santykine anga ne daugiau 1:3,5 ir tapo pamatiniu modeliu standartiniams objektyvams, naudojamiems mažuose fotoaparatuose. Dabartiniai tokios konstrukcijos fotoaparatai turi objektyvus su didžiausia santykine anga 1:1,4.
Astigmatizmas neleidžia gauti vertikalių ir horizontalių linijų vienodo ryškumo. Astigmatizmo atsiradimo priežastimi gali tapti nepakankamai tikslus sferinis lęšis, bet dažniausiai to priežastis yra objektyvo pasukimas tam tikru kampu į jo optinę ašį. Tokiu atveju lęšis kai kuriems spinduliams nebus griežtai simetriškas ir tai iškraipys atvaizdą. Objektyvai, kuriuose pašalintas astigmatizmas vadinami astigmatais. Derėtų pridurti, kad šie trūkumai dažnai pasitaiko objektyvuose ypač plačiakampiuose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-09
DalykasFotografijos referatas
KategorijaFotografija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis1.21 MB
AutoriusMad
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasŽerebcova
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Objektyvu raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Žerebcova
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą